Havuz Kapatma Sistemleri

Havuz Kapatma sistemleri tamamı alüminyum ve paslanmaz çelik malzemelerden mamul konstrüksiyon imalat ve monte edilerek kapatılmaktadır.

Havuz Kapama kullanılacak alüminyum taşıyıcı profiller özel tasarım ve yüksek taşıyıcı özelliğine sahip patentli malzemelerdir.

Taşıyıcı kemerler birbirlerine değişik sistemlerin yapısında göre 1.3m ile 2.1m mesafede alüminyum dairesel kesitli dolu çubuklar ile bağlanırlar.Bu bağlantı :

a- Sistemin stabilitesini
b- Hareketli modülün eksenel kayma yapmasını
c- Deprem veya yanlış yükler ile açılma – kapama yapılması esnasında deformasyonu engeller.

Alın kısımlarında sigma kesitli alüminyum düşey ve yatay profiller polycarbonat levhaları taşır. Bu profillerin düşey ve yatay bölünmeler isteğe göre değiştirilebilir. Prensip olarak taşıyıcılar her bir metrede bir adet kullanılır.

 

KONSTRÜKSİYON YÜZEY İŞLEMLERİ :

Taşıyıcı alüminyum kemerler, alın bölümlerinde yer alan profiller ve taşıyıcı kemerleri birbirine bağlayan alüminyum profillerin tamamı elektrostatik toz boya ile boyanacaktır.

Hareketli elemanların üzerinde hareket ettiği raylar ve üzerine basılması muhtemel sabit zemin profilleri çizilmeyi engellemek amacı ile eloksal işlemine tabi tutulur.

Alüminyum profil renkleri standart üretimde BEYAZ, YEŞİL ve KAHVERENGİ dir.

Bu renkler dışında RAL kartelası renklerinden herhangi birini uygulama imkanı da mevcuttur. Ancak bu uygulama ekstra bir zaman ve maliyeti gerektirmektedir.

KAPLAMA :

Sistemde kaplama malzemesi olarak 16mm kalınlığında çift cidarlı İthal polikarbonat levhalar kullanılacaktır.  Ağırlık olarak camdan 14 kat hafif olduğu için çok daha hafif taşıyıcılar sistem yüklerini karşılamaktadır. Polikarbon malzemeler üstün ısı yalıtım değeri sayesinde ısıtma maliyetlerini de azaltmaktadırlar. Kullanılacak polikarbonat malzemenin rengi fiyatları değiştirmemektedir.

HAREKET SİSTEMİ : ( MOTORLU )

Havuz Kapatma Teleskopik sistemlerinde modüller kendi hareketi için monte edilmiş olan raylar üzerinde kaydırılmak sureti ile hareket ederler. Hareketli modüllerde taşıyıcı kemerler raydan önce hareketli bir diğer profile monte edilirler. Bu profil üzerinde hareketi sağlayan tekerlekler yer alır. Tekerlek çapları profil kalınlığı ve ray genişliğine göre değişir.

MOTOR

Redüktörlü motorlar kullanılmaktadır. Hareket mekanizması sistem içerisine ustalıkla gizlenen evrensel zincir ile verilmektedir. Zincir kalınlığı, motor gücü, devir sayısı gibi teknik değerler hareket edecek yapının toplam ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Motora ait bazı teknik değerler aşağıda verilmiştir. Farklı motorlar arasında senkronizasyon sorunu yaşamamak için tüm sistemin tek bir motor ile hareket etmesi uygun görülmüştür.

SIZDIRMAZLIK VE AKSESUARLAR :

Havuz üstü kapatma Hareketli modüller arasında bulunan hava sızdırmazlık fitilleri, üst polycarbonat levhalar ile solid levhalar arasındaki hava sızdırmazlık fitilleri, solid levhaların altındaki su yalıtım fitillerinin tamamı EPDM esaslıdır.

Fitillerin yapısı zaman içinde UV etkilerine maruz kalmaktan dolayı bozulmaz.
EPDM fitiller her iki senede bir defa olmak üzere montaj sırasında tarafınıza verilecek olan sprey gres yağları ile yağlanacaktır.

Tüm fitiller alüminyum profillerde yer alan özel fitil kanallarına monte edildiği için zaman içinde yerinden çıkmazlar.

Sistemin bağlantılarında kullanılan vida, pim vb. Elemanların tümü 1/1/6 kalite INOX malzemeden seçilmiştir. Dolayısı ile zaman içinde hiçbir elemanın paslanması mümkün değildir.